Z rodinných fotiek, ktoré vidíte na internete alebo aj na mojej stránke môžete nadobudnúť pocit, že deti, ktoré som fotila na fotení spolupracujú, deti poslúchajú a správajú sa podľa inštrukcií.

Keď si potom predstavíte, čo by robilo Vaše dieťa na takom fotení, máte obavy a zapotíte sa už len pri tej predstave.

No pravda je taká, že takmer žiadne malé dieťa nemá rado fotenie. Veď prečo by aj aj? Nechápe súvislosti, prečo by malo pózovať a navyše také pózovanie nebaví nielen deti, ale ani dospelých. Realita rodinného fotenia vyzerá tak, že keď prídete na fotenie, maličké deti pokyny fotografa a samotného fotografa ignorujú :D (aj rodiča) a hľadajú si zábavu, lebo sa chcú hrať. (ó, aké prirodzené 🌿)
Naopak zase staršie deti, ktoré už chodia do škôlky (pravdepodobne tie, ktoré už zažili nejaké škôlkarske fotenie) alebo sú naučené "pózovať" sú často pri fotení veľmi strnulé a myslia si (tak ako aj veľa dospelých), že sa počas fotenia nemôžu ani pohnúť a teda sa len kŕčovito pozerajú do fotoaparátu, prípadne sa pokúšajú o úsmev (ktorý v skutočnosti nevyzerá o nič lepšie ako na fotkách na pas).
Deti teda málokedy spolupracujú, ale to vás nemusí vôbec trápiť, už som dostatočne zvyknutá :).

Čo teda s tým? Čo máš urobiť aby aj tvoje dieťa bolo na fotkách prirodzené?

Ak teda máte rovnako ako ja radi autentické fotografie, ktoré Vám o pár rokov povedia oveľa viac ako pózovačky, mám pre Teba nasledovnú radu:
👉 Na fotení nerob nič špeciálne, len tak buď - ty, vy, aj tvoje dieťa a robte to, čo máte radi. Premysli si pred fotením - čo vie tvoje dieťa rozosmiať? Väčšina detí miluje vyhadzovanie, bežanie, skákanie, alebo jednoducho keď sa s ním hráte, keď ste s ním.

A preto na fotení skáčte, hrajte sa a majte k sebe blízko. ❤️ Toto je jediná cesta ako môžu vzniknúť prirodzené fotografie.🌿